Meist

NOVIEST Eesti OÜ on Novita lõngade ja käsitöötarvikute edasimüüja Eestis.

Lisaks Novita toodetele on meie valikus ka teisi kaubamärke: Max Gründl Gmb Saksamaalt, Viking Garn Norrast, Welcome Yarn Portugalist, Performance Bulgaariast, ReTwisst trikoopael Türgist ja meie oma Dream Yarn Eesti tootjalt. 

Meie hulgiklientide hulka kuuluvad paljud käsitööpoed üle Eesti, alates Saaremaast, Hiiumast kuni Narva, Võru ja Valgani.

Käesolevalt lehelt leiate meie e-poe kus on esindatud kogu meie kaubavalik, mis uueneb pidevalt.

 

   

 

Novita Oy on aastal 1928 asutatud perefirma ja Soome suurim käsitöölõngade valmistaja. Korial, Kouvola linnas asuvas ketrusvabrikus valmistatakse ja värvitakse umbes miljon kilo lõnga ehk 10 miljonit lõngakera aastas.

Novita tuntumad tootemärgid on 7 Veljestä ja Nalle -kudumislõngad. Kokku on lõngakollektsioonis umbes 20 tootenimetust ja 150 värvitooni.

Tublisti üle 80 aasta tagasi nüüdisaegse Novita asutaja Ernst Gylfe juhatas Soome suurimat Klingendahli ketrusvabrikut, mis tegi kraaslõnga. Tema unistus oli asutada maa esimene kammlõngavabrik ja hakata valmistama endisest paremaid käsitöölõngu soomlastele tuttava ”pässipuksitud sokilõnga” kõrvale. Seetõttu läks ta 50-aastasena Inglismaale pikakiulise kammlõnga valmistamist õppima. Naasnud Soome, asutas ta Helsingin Villakehräämö Oy ja alustas lõngaketrust selleaegse Merikaapelihalli ruumides aastal 1928. Oma tehas valmis Lauttasaarde aastal 1935.

Novita-lõngu valmistatakse Korial, Kouvolas asuvas käsitöölõnga tehases. Tehas kolis Helsingist Koriale aastal 1974 ja tähistas möödunud  aastal 40 aastapäeva. Tootmises kedratakse lõnga kahes vahetuses ja tehases töötab umbes 80 inimest. Lõnga sünnib aastas nii palju, et tootmises valmivad meetrid võiks kerida paarkümmend korda ümber maakera. Miljonist toodetud lõngakilost, kümnest miljonist lõngakerast, võiks kududa igale soomlasele sokipaari.  

Tegutseme  Novitas jätkuvalt ettevõtet arendades. Investeeringuid Koria tehasessee teeme hoolikalt, et oleksime võimelised hoidma  head tööhõive olukorda. Viimati panustasime energiatõhususe parandamisse: värvimisel tekkiv soojus võetakse taaskasutusse ja sellega eelsoojendatakse uutele värviseeriatele vajaminev vesi. Kasutatavad värvained ja kemikaalid vastavad rangelt euroopa standarditele.

Novita lõngavaliku tooteid tugevdab võtmelipp. Mitmetest Novita võtmelipu toodetest kaks on teistest üle: soomlaste armastatud kudumislõngad Novita Nalle ja 7 Veljestä tunnevad end sokivarrastel nii hästi, et on püsinud kestuslemmikutena juba aastakümneid - Nalle üle 50 aasta ja 7 Veljestä rohkem kui 40. Helsingin Villakehräämö müügiesindaja Gunnar Manninen ei osanud ilmselt  ette näha, kui väärtusliku vihje ta on toonud tootearenduse vallas, kui Nalle kõrvale vajati paksemat sokilõnga. Sellest sündis klassikaline lõng 7 Veljestä, kogu soome rahva ”seiskaveikka”, mida valmistatakse täna paari miljoni lõngakera võrra aastas. Novita 7 Veljestä koos Nallega on tänaselgi päeval sama autentne kui soome loodus, pretensioonitu, kui Aleksis Kivi Seitse Venda. Nende tagametsade takkus juustega, ’meie poiste’, soomlaslik olemus on veelgi osa lõnga iseloomust.

Soomes on tugev kudumise kultuur. Meie Novitas toetume tugevalt sellele traditsioonile ja tegutseme aktiivselt selle nimel. Esimene kontakt  kudumisega saadakse tihti juba kodust, suhtumine hobisse ja oskused siirduvad sukupõvelt teisele. Soome koolisüsteem hoiab üleval käsitööoskusi ja kannustab isetegemist.  Kudumine ja heegeldamine koos mõne muu peenmotoorika tegevusega liituva oskusega on ajule delikatesstoit ja hea ajugümnastika, teab aju-uurija Minna Huotilainen. Samuti kudumise kasulikkust tervisele uurinud haridusnõunik Eija Vähälä   on uurinud seda, kuidas käsitsi kudumine teeb head ajule. Kudumine toidab muuseas kolmemõõtlemist mõtlemist, loovat probleemide lahendamist ja parandab ajupoolkerade koostööd.

Käsitööga kuulub kokku nii rahulikkus kui ka nauding, need on ajakohased trendid surutise ja jätkuva kiirustamise vastukaaluks. Kui maailmamajandus teeb murelikuks, soovime kapselduda põhiväärtustele. Tegevusterohke elu kõrvale vajame harrastust, milles saame ennast teostada ja olla loovad.